Efekty i wstępne wyniki badań
- Założono łąki kwietne różnych typów siedlisk łąkowych w warunkach miejskich w oparciu o układy fitosocjologiczne panujące wśród roślinności łąkowej.
Efekt: większość okazów zakwitła i wydała nasiona na obu stanowiskach badawczych.
- Porównano metody zakładania łąk kwietnych stosowanych powszechnie w miastach, z metodą własną, opierającą się na zbiorach i wysiewie lokalnej puli nasion roślin łąkowych oraz dosadzaniu roślin z okolicznych łąk.
Efekt: z wysiewu gotowych mieszanek łąki kwietnej w Ogrodzie Botanicznym, zakwitły gatunki jednoroczne, sporadycznie wzeszły trawy. Na trawniku przed budynkiem WNB zakwitły gatunki jednoroczne, jednakże tylko punktowo. Większość nasion nie wykiełkowała, a wolną przestrzeń zajęły gatunki ruderalne, np. włośnica zielona i palusznik krwawy.
Z nasion zebranych w terenie i wysianych wiosną wzeszła głównie marchew zwyczajna. Rośliny dosadzone z łąk wilgotnych i trzęślicowych oraz świeżych wydały nasiona, nie przetrwały okazy muraw napiaskowych.
Z sukcesem kwitły gatunki łąki wilgotnej i trzęślicowej, jednak zbyt mała ilość osobników, a wolny wzrost traw spowodował duże zachwaszczenie wspomnianymi gatunkami ruderalnymi oraz bluszczykiem kurdybankiem. Lepszy efekt ukazał się na Ossolinskich, gdzie wzbogacono istniejący trawnik, jednak zbyt mała ilość okazów spowodowała ekspansję gatunków ruderalnych. Jesienny wysiew powinien przynieść oczekiwany rezultat i zmianę kompozycji układów fitosocjologicznych.
- Próba utrzymania trwałej łąki kwietnej w oparciu o właściwy dobór gatunków, ich przeżywalność i konkurencję – efekt będzie można zobaczyć w kolejnych latach.
- Doprowadzenie łąk kwietnych w warunkach miejskich do stanu zbliżonego półnaturalnym łąkom uprawnym - efekt będzie można zobaczyć w kolejnych latach.
- Zwiększenie bioróżnorodności i stworzenie bazy pokarmowej dla owadów.
Efekt: Pozwolono na zakwitnięcie rodzimym gatunkom łąkowym i ruderalnym, jak i wzbogacono powierzchnie badawcze o pulę roślin okolicznych łąk na trawniku budynku WNB. Sztuczne łąki kwietne, mające w składzie gatunki ogródków wiejskich stanowiły bazę pokarmową dla zapylaczy.
- Wymiar ekologiczny (podniesienie walorów przyrodniczych, zapobieganie suszy - retencja wody, niwelowanie wysp ciepła, pochłanianie zanieczyszczeń powietrza).
Efekt: powyższy efekt da wieloletnia łąka trwała
- Wymiar społeczny i edukacyjny, w tym podniesienie świadomości i wiedzy o znaczeniu łąk wśród społeczności akademickiej i lokalnej.
Efekt: wyższy walor estetyczny i rekreacyjny uzyskano tylko na łące kwietnej z gotowych mieszanek. Rośliny te jednak są głównie mieszkańcami ogródków wiejskich, a nie rosną na półnaturalnych łąkach. Efekt krajobrazowy „prawdziwych” łąk, skład gatunkowy roślin różnych typów siedlisk zobaczymy w kolejnych latach. Fragmenty różnych łąk mogą pełnić rolę edukacyjną dla studentów i zwiedzających Ogród Botaniczny przechodniów.
- Podniesienie kompetencji w wykonywaniu badań przez studentów.
Efekt: Studenci zaangażowani w projekt nauczyli się tworzenia metodyki botanicznych prac doświadczalnych w terenie, potrafią wyciągać wnioski z efektów badań, potrafią analizować błędy lub pozytywne aspekty w prowadzeniu badań. Dostrzegli trud prac związanych z systematycznością prowadzenia prac pielęgnacyjnych oraz planowania i realizacji prac terenowych.