Przedmiot i cel projektu
Założenie półnaturalnych łąk kwietnych w mieście – Projekt Koła Naukowego WNB, który dostał dofinansowanie Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” na okres kwiecień 2022 r. – kwiecień 2023 r.
Przedmiotem projektu jest założenie pól badawczych z fragmentami różnych typów łąk kwietnych w oparciu o półnaturalne układy fitosocjologiczne oraz lokalną pulę nasion. Poletka doświadczalne znajdują się na terenie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy: rabaty w Ogrodzie Botanicznym UKW oraz trawnik przed budynkiem Wydziału Nauk Biologicznych, Al. Ossolińskich 12.
Łąki trwałe przede wszystkim wspomagają retencję wody i wpływają na większą bioróżnorodność w przyrodzie. Dodatkowo w mieście mają walor estetyczny, w założeniu mają być ekologiczne i ekonomiczne. Na wysianych łąkach kwietnych w miastach, w puli nasion widnieją gatunki jednoroczne, często obce, a sam skład gatunkowy nie odpowiada naturalnym układom łąk uprawnych. W rezultacie takie łąki mają trwałość sezonową.
Projekt ma na celu zbadanie, czy metody tworzenia półnaturalnych układów roślinności łąkowej, zgodnych z układami panującymi na łąkach trwałych spełnią oczekiwane efekty w warunkach miejskich - co do trwałości zakładanych łąk, przeżywalności gatunków roślin łąkowych, współegzystencji gatunków w zbiorowiskach roślinnych różnych typów łąk (łąki świeże, trzęślicowe, wilgotne, murawy ciepłolubne), a także pozwoli na wypracowanie właściwej pielęgnacji.