Koło Naukowe WNB
Pająk chodzi po utkanej sieci Pająk chodzi po utkanej sieci

Michał i jego świat terrarystyki

Od najmłodszych lat pasją Michała Urbańskiego były zwierzęta. Kiedy miał 13 lat postanowił, że zacznie zajmować się czymś, co jeszcze parę lat temu nie było tak popularne jak dziś, a mianowicie terrarystyką oraz hobbystyczną hodowlą zwierząt egzotycznych.

Było to dla naszego kolegi z Koła czymś niezwykłym, gdyż mógł podczas praktykowania swojej pasji obserwować niedostępne zwierzęta występujące w dalekich tropikalnych lasach, pustyniach lub na dzikich wyspach. Zgłębiał behawior oraz codzienną rutynę ptaszników, skorpionów czy też jaszczurek, które dotąd widział tylko na filmach. Według Michała w terrarystyce najpiękniejsze jest to, że w naszych domach pomimo codziennej szarości możemy mieć skrawek dzikiej dżungli, czy też suchej i gorącej pustyni. Niebanalny efekt można uzyskać dzięki odpowiednim dekoracjom i rośliną, tworząc w ten sposób, najlepsze warunki do życia egzotycznego zwierzęcia. Swoją hodowlę rozpoczął od zakupu (na giełdzie w Poznaniu) pierwszego pająka, którym była 4 letnia samica, niegroźnego i słabo jadowitego ptasznika czerwonokolanowego (Brachypelma smithi). Wybrał ten gatunek ze względu na jego powolny tryb życia i małą agresję. Z czasem postanowił zakupić szybszego i bardziej ruchliwego ptasznika, którym była Caribena versicolor. Jest to piękny, wielobarwny, nadrzewny pająk pochodzący z wyspy Martynika. Hodowla zaczęła się rozrastać o silnie jadowite, szybkie i piękniejsze gatunki. Aktualnie Michał posiada 6 ptaszników i jednego skorpiona.

Dlaczego jeszcze skorpion? Ze względu na ich urozmaicony system pozyskiwania pokarmu. Ptaszniki posiadają tylko szczękoczułki, którymi łapią i zabijają ofiarę, a skorpion posiada aż dwa: szczypce oraz kolec jadowy, co jego zdaniem jest niezwykłe. W swojej hodowli posiadał również egzotyczne motyle, chrząszcze, straszyki czy modliszki. Obecnie hoduje tylko „sezonowo” motyle i chrząszcze. Nie są to zwierzęta, które pozostaną z nami na długo w przeciwieństwie do ptaszników, które mogą dożyć nawet 20 lat.