Uczestnicy zajęć pozują do zdjęcia w sali lekcyjnej Uczestnicy zajęć pozują do zdjęcia w sali lekcyjnej

Obchody Światowego Dnia Środowiska

Dnia 10.06.2024 r. członkowie Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych (Monika Jakoby, Maria Pozorska, Maja Tkaczyk, Weronika Zakaszewska, Igor Szczepaniak oraz Damian Zawadzki) wraz z doktorantami mgr Gabrielą Pilarską i mgr Wojciechem Lipą (współorganizator), na specjalne zaproszenie mgr Agnieszki Mielczarek oraz Dyrekcji, odwiedzili Zespół Szkół nr 2 w Szubinie z okazji Obchodów Światowego Dnia Środowiska.

W trakcie wydarzenia, mgr Gabriela Pilarska, Maria Pozorska oraz Maja Tkaczyk, przeprowadziły warsztaty „Niech moc będzie z Tobą”, które miały na celu ukazanie ciekawych i mało znanych faktów na temat wody.

Studenci: Monika Jakoby, Weronika Zakaszewska, Igor Szczepaniak oraz Damian Zawadzki, sami przygotowali warsztat „Kryminalne zagadki prosto z bajki”, w czasie którego zabrali uczniów w bajkowy świat zagadek i genetyki. Uczniowie musieli udowodnić, kto stoi za zabójstwem dziadka Czerwonego Kapturka, wykonując zadania, m.in. analizując chromosomy, szukając poszlak, czy izolując DNA z dżemu. Za ostatnie zadanie, szczególne podziękowania należą się dr Sandrze Jankowskiej-Wróblewskiej oraz dr Magdalenie Trojankiewicz, które opracowały i udoskonaliły zastosowaną metodę, a także wypożyczyły większość niezbędnego sprzętu.

Częścią wykładową zajął się mgr Wojciech Lipa. Wykład „Ważna rola drapieżników”, był dobrą okazją do dyskusji i przemyśleń, na temat znaczenia drapieżników w środowisku, a także pokazania, jakie drapieżniki możemy spotkać w Polsce. Dużym zainteresowanie cieszył się wykład „Fotopułapki w pracy biologa”. W jego trakcie uczniowie mieli okazję zapoznać się z fotopułapkami, poznając najważniejsze szczegóły doboru sprzętu oraz zasad podczas ich montażu. Dodatkowo mogli zobaczyć nagrania wykonane przez naszego doktoranta, jednoczesnie próbując oznaczać zaobserwowane gatunki. Woda jest ważna w środowisku, dlatego prelekcje „Woda w środowisku – znaczenie i jej funkcje” były dobrą okazję, żeby przypomnieć o tym młodym słuchaczom. Oprócz znaczenia i funkcji, uczniowie dowiedzieli się, jakie zwierzęta są silnie związane z wodą i co robić, żeby pomagać zwierzętom.