Koło Naukowe WNB
Cztery studentki i student pozują do zdjęcia, trzymając żaby Cztery studentki i student pozują do zdjęcia, trzymając żaby

Ochrona czynna płazów – akcja trwa!

Od początku marca trwa ochrona czynna płazów w Bydgoszczy (Myślęcinek i przy stacji PKP Łęgnowo) oraz przy drodze Gorzeń-Ślesin (k. Nakła n/Notecią). Akcja przenoszenia płazów ma na celu przyspieszenie ich wędrówki do zbiornika wodnego oraz zapobieganie ich śmierci na drodze. Koordynatorami są absolwenci biologii UKW, doświadczeni herpetolodzy, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą oraz pokazują jak stawiać ogrodzenia herpetologiczne, jak wykonywać kontrole migracji płazów oraz uczą rozpoznawać gatunki i płeć osobników.

Studenci Koła Naukowego WNB (Biologia I i II rok oraz Biologia i Ochrona Środowiska I rok MU) również mieli okazję doświadczyć tej wspaniałej akcji ratowania pożytecznych i wbrew ogólnej opinii, sympatycznych zwierząt! Wraz z licealistami w ramach współpracy z IV L.O. im. Jana Kazimierza w Bydgoszczy, w dniach 15-17 marca pod kierunkiem doktorantki naszego Wydziału Nauk Biologicznych, mgr Barbary Szulc dokonywano odłowów głównie żab trawnych i moczarowych, ale także ropuch szarych, czy traszek oraz transportowano je do stawów, aby mogły złożyć skrzek.

Dziękujemy również za towarzystwo studentów z kierunku Ochrona Środowiska i Biologii I MU. Była to również okazja, by móc naocznie poznać ich fascynujące gody! Obecnie samce żab moczarowych wybarwiają się na niebiesko. Okres trwania przenoszenia płazów jest uzależniony od czasu migracji tych zwierząt i czynników pogodowych. Koło Naukowe Wydziału Nauk Biologicznych rozpoczęło tę akcję w 2012 roku, cieszymy się, że obecni koordynatorzy to absolwenci naszego Koła i z dumą polecamy ich działalność! Zachęcamy studentów oraz zainteresowanych licealistów do włączenia się w pomoc! A już 26 marca, nasi członkowie będą uczestniczyć w Dniach Przyrodnika Czwórki w IV L.O. w Bydgoszczy i zamierzają edukować o ochronie czynnej płazów.