V Konferencja z cyklu „Poznajemy Świat Biologii”

19 maja 2023 roku w sali widowiskowej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy odbyła się V Konferencja z cyklu „Poznajemy Świat Biologii” zorganizowana przez Studenckie Koło Naukowe Wydziału Nauk Biologicznych UKW oraz Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego "Zdolni znad Brdy".

W spotkaniu wzięło udział 174 uczniów z bydgoskich szkół ponadpodstawowych. Konferencja umożliwiła publiczną prezentację dorobku naukowego studentów należących do Koła Naukowego WNB. Wykłady dotyczyły projektów badawczych realizowanych w ramach działalności sekcji eksperymentalnej i projektu realizowanego w ramach sekcji środowiskowej koła. Zaprezentowane zostały również wyniki pracy dyplomowej napisanej w Katedrze Biotechnologii Wydziału Nauk Biologicznych.

Podczas spotkania prelegenci przedstawili:

• Wykład 1: Czy woda w plastikowej butelce PET jest szkodliwa? Zastosowanie testu Allium do oceny cytotoksyczności i mutagenności wody z opakowań typu PET - Grzegorz Powalski. Projekt badawczy realizowany w ramach działalności sekcji eksperymentalnej koła – opiekunowie sekcji: dr Małgorzata Sitkowska i dr Katarzyna Robaszkiewicz.
  • Wykład 2: Patologie w genie CFL2, kodującym mięśniową izoformę kofiliny -Małgorzata Musiał. Projektów również realizowany w ramach działalności sekcji eksperymentalnej koła – opiekunowie: dr Małgorzata Sitkowska i dr Katarzyna Robaszkiewicz.
  • Wykład 3: Założenie półnaturalnych łąk kwietnych w mieście - podsumowanie projektu - Monika Jakoby. Projekt realizowany w ramach działalności sekcji środowiskowej koła – opiekun sekcji: mgr Ewa Wachowiak-Świtała.
  • Wykład 4: Jednoczesne wykorzystanie odpadowej biomasy wywaru gorzelniczego oraz melasy buraczanej sposobem integracji produkcji etanoli pierwszej i drugiej generacji przeznaczonego na cele paliwowe - Katarzyna Osmolak. Praca magisterska wykonana pod kierunkiem dr Dawida Mikulskiego w Katedrze Biotechnologii.

Podczas rozpoczęcia konferencji i w przerwie uczestnicy wysłuchali niezwykle utalentowanej licealistki Natalii Greli, która zaśpiewała utwory Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” oraz Sama Smitha „Writing’s on the Wall”.

Uczniowie mieli okazję poszerzyć wiedzę z zakresu nauk biologicznych i zaczerpnąć inspiracji do dalszego rozwoju oraz poznać środowisko uczelniane, które z pewnością zachęciło zdolną młodzież do podjęcia dalszej nauki na bydgoskim uniwersytecie.

Z ramienia UKW nadzór i koordynację nad konferencją sprawowała opiekun Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych dr inż. Małgorzata Sutkowy.

Koordynacja i prowadzenie: Małgorzata Maćkowiak – Pałac Młodzieży w Bydgoszczy.
Zdjęcia: Sandra Wróblewska.

Film z Konferencji zamieszczony na fanpage'u Wydziału Nauk Biologicznych