Koło Naukowe WNB

Łąki kwietne w krajobrazie rolniczym i miejskim - szkolenie w Minikowie

Grupa członków Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych UKW wybrała się na szkolenie dotyczące łąk kwietnych w krajobrazie rolnym i miejskim, które odbyło się 3 marca 2023 r., w Minikowie.

Dziękujemy również za obecność na szkoleniu Prodziekan ds. Kształcenia, dr Renacie Hoffmann oraz Opiekun Sekcji Środowiskowej. Organizatorem szkolenia był Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Fundacja Kwietna.

Przywitał nas słodki poczęstunek, nowoczesna sala konferencyjna oraz przepiękny slajd z łąką kwietną. Szkolenie rozpoczął słowem wstępu dyrektor ODR, dr Ryszard Zarudzki, który poprosił o głos naszą opiekun, mgr Ewę Wachowiak-Świtała. Ilona Oleś (ODR Minikowo) również przywitała gości i przedstawiła głównego prowadzącego. Wysłuchaliśmy prelekcji Karola Podymy (Fundacja Kwietna), który jest botanikiem, ogrodnikiem oraz specjalistą od łąk kwietnych.

W swoim wykładzie zawarł najważniejsze i najistotniejsze informacje na temat zakładania łąk kwietnych oraz dobierana odpowiednich gatunków roślin do mieszanek łąkowych. Mogliśmy dowiedzieć się, dlaczego łąki kwietne są tak istotne dla miejskiego środowiska i jak wpływają na polepszenie jego walorów. Dzięki wypowiedzi Karola Podymy możemy potwierdzić, iż łąki kwietne odgrywają kluczową rolę w naszym codziennym życiu - chociażby ograniczając ilość zanieczyszczeń dzięki łąkom antysmogowym, retencjonując wodę, zwiększać bioróżnorodność, czy wzbudzając pozytywne emocje wśród mieszkańców.

Następnym etapem programu szkolenia była prowadzona przez Natalię Czyżewską-Suchoń (ODR Minikowo) prelekcja, w której prowadząca odnosiła się do możliwości finansowego wsparcia dla rolników zakładających pasy kwietne i obszary miododajne. Prelegentka opowiedziała nam z własnego doświadczenia, jak wygląda zakładanie owego pasu kwietnego i jakie aspekty muszą zostać spełnione, aby pasy te mogły poprawnie funkcjonować. Został poruszony temat technik koszenia, pielęgnacji, czy też sposobu dobierania mieszanek roślin.

Na końcu szkolenia przeprowadzona została dyskusja, w której mogliśmy wymienić się wiedzą i doświadczeniami z osobami obecnymi na szkoleniu (m.in. przedstawicielami Urzędu Miasta w Bydgoszczy, Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, Polskiego Towarzystwa Botanicznego), jak i wzbogacić wiedzę uczestników o nasze doświadczenie w ramach projektu „Założenie półnaturalnych łąk kwietnych w mieście”. Dyskutowaliśmy o dobieraniu gatunków łąk użytkowych, adekwatnych do zbiorowisk roślinnych zajmujących odpowiednie siedliska łąkowe. Zostaliśmy prowodyrem do zakładania łąk nie tylko tematycznych (dla ptaków, owadów, jednoroczne, tradycyjne), jak i siedliskowych (świeże, ciepłolubne, trzęślicowe). Szkolenie było bardzo ciekawe i motywujące, sami prelegenci dziękowali za bardzo owocną dyskusję i również naszą wiedzę. Zyskaliśmy nowych partnerów do przyszłej współpracy.               

Nasze Koło mogło uczestniczyć w wydarzeniu dzięki dofinansowaniu Ministra Edukacji i Nauki ze środków z budżetu państwa w ramach programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”.

Michał Urbański, KNWNB 

Logo Ministerstwa Edukacji i Nauki