Koło Naukowe WNB
Uczestnicy wyjazdu pozują do zdjęcia w Palmiarni Uczestnicy wyjazdu pozują do zdjęcia w Palmiarni

Wyjazd do poznańskiej Palmiarni

13 grudnia 2022 roku członkowie Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych wraz ze studentami kierunku ochrona środowiska, mieli przyjemność odwiedzić Poznańską Palmiarnię. Wyjazd był zorganizowany w ramach projektu Sekcji Środowiskowej "Założenie półnaturalnych łąk w mieście", finansowanego ze środków MEiN.

Wyjazd obejmował przegląd lokalizacji stanowisk, z których pozyskano rośliny i nasiona do powierzchni doświadczalnych. Nowi członkowie Koła zapoznali się ze specyfiką doliny Noteci i warunkami kształtującymi siedliska łąkowe. Finałem wyjazdu była wizyta w Poznańskiej Palmiarni, gdzie odbyła się prelekcja z przewodnikiem, kładąca nacisk na przystosowania roślin do różnych warunków środowiskowych i klimatycznych. Była to również okazja do konsultacji i wymiany doświadczenia z Uniwersytetem Przyrodniczym, którego pracownicy założyli przy kampusie łąki z roślinnością segetalną.

Kilka słów o samej Palmiarni

Palmiarnia Poznańska powstała w 1910 r. i jest ona jedną z największych w kraju i najstarszych w Europie. W jej skład wchodzi dziesięć pawilonów dostępnych do zwiedzania i dwa hodowlane. Zwiedzający zapoznali się kolejno z roślinnością wodną, subtropikalną, tropikalną, podszyciem lasu tropikalnego, kserofitów starego i nowego świata, sawanny, klimatu umiarkowanego oraz sukulentów Ameryki. Prezentowanych jest tam ok. 1100 gatunków roślin występujących w różnych kontynentach klimatycznych i 170 gatunków ryb. Studenci nie tylko mieli okazję na własne oczy zobaczyć rzadkie gatunki roślin, ale także usłyszeć wiele ciekawych, jak i pożytecznych informacji dotyczących ich występowania, funkcjonowania, a przede wszystkim ciekawych przystosowań do przetrwania.