Koło Naukowe WNB

Wyjazd terenowy na łąki trzęślicowe

17 maja odbył się wyjazd w ramach projektu naukowego naszego koła "Założenie półnaturalnych łąk kwietnych w mieście" finansowanego przez MEiN.

Na łąkach trzęślicowych w Foluszu mieliśmy możliwość poznać rośliny łąkowe o zmiennych warunkach wilgotności, np. goździk pyszny, krwiściąg lekarski, kuklik zwisły, czy firletka poszarpana oraz  rzadkości regionalne, jak i chronione perełki, jak np. pełnik europejski. Udało się spotkać będącego pod ochroną częściową, rzadki okaz motyla – pazia żeglarza (Iphiclides podalirius).

Dla studentek Eweliny Kluczyńskiej i Marty Wołoszyn pod opieką mgr Ewy Wachowiak-Świtały,  wyjazd był okazją do poznania walorów przyrodniczych nie tylko łąk trzęślicowych, ale i ciepłolubnych pagórków z roślinami termofilnymi, jak: bodziszek czerwony, wilczomlecz sosnka, przetacznik ożankowy, rozchodnik wielki. Niestety nie udało się odnaleźć ostnicy Jana, czekamy też na mieczyka błotnego (oba gatunki objęte projektem reintrodukcji). Mamy nadzieję, że wspomniane gatunki również zakwitną latem na naszej łące kwietnej w Ogrodzie Botanicznym UKW oraz na Ossolińskich 12. 

Fot.: Ewelina Kluczyńska, Ewa Wachowiak-Świtała