Studenci pozują do zdjęcia w wysokiej trawie Studenci pozują do zdjęcia w wysokiej trawie

Wyjazd terenowy do Przylęk

28 października sekcja środowiskowa Koła Naukowego WNB UKW pod opieką mgr Ewy Wachowiak-Świtała udała się do Przyłęk na torfowisko, aby zapoznać się z walorami przyrodniczymi tego siedliska.

Poznaliśmy florę charakterystyczną dla tego typu miejsc. Rozpoznaliśmy m. in.: bagnicę torfową (Scheuchzeria palustris), rosiczkę okrągłolistną (Drosera rotundifolia), modrzewnicę zwyczajną (Andromeda polifolia), żurawinę błotną (Oxycoccus palustris|). Kolejnym punktem wyjazdu terenowego były łąki trzęślicowe w Dębinku. Na miejscu Pani Ewa przypomniała charakterystykę tego typu łąk oraz pokazała typowe dla niej gatunki, np. przytulię północną (Galium boreale), krwiściąga lekarskiego (Sanguisorba officinalis), olszewnika kminkolistnego (Selinum carvifolia), a nawet bardzo do niego podobną selernicę żyłkowaną (Cnidium dubium).

Celem wyjazdu był rekonesans terenowy pod kątem doboru roślin, które posłużą nam w realizacji projektu założenia półnaturalnej łąki kwietnej zgodnej z układem fitosocjologicznym i lokalną pulą genową nasion. Krążąc pośród łąk w dolinie Noteci, dotarliśmy do śluzy w Dębinku, która jest chyba najbardziej skomplikowanym węzłem wodnym w Polsce. O tej ciekawej hydrotechnicznej infrastrukturze można przeczytać w wielu źródłach. Zapraszamy do fotorelacji.